Велика Британія  одна з найбажаніших країн для здобуття освіти серед студентів всього світу. І на це є багато причин.

Система освіти Англії одна з найстаріших у світі, адже бере свій початок ще в 12 столітті. Саме тоді почали з'являтися перші навчальні заклади: школи і університети.

Думаєте, якщо вона стара, то дуже консервативна? Частково це правда, але система освіти у Великій Британії досить гнучка і підлаштовується під реалії сучасного світу.

Так як же влаштована система навчання у Великій Британії? Почнемо з того, що вона має кілька рівнів:

 • дошкільна освіта;
 • середня освіта;
 • вища освіта.

Давайте розберемо докладніше на які етапи ділиться система навчання в Великій Британії.

Дошкільна освіта в Англії 

Дошкільна освіта не є обов'язковою. Але батьки вважають за краще віддавати своїх дітей в дошкільні навчальні заклади для підготовки до школи і кращої соціалізації.

Британські діти відвідують садок у віці від 2 до 5 років. Тут вони вчаться читати і писати, розвивають навички спілкування з однолітками, і все це в ігровій формі. Основна мета дошкільного навчального закладу в Британії — загальний розвиток, виховання і підготовка дитини до школи.

Середня освіта в Англії

Система шкільної освіти у Великій Британії значно відрізняється від української. 

 • Щоб закінчити школу в Англії вам знадобитися 13 років (в Україні 12).
 • У старших класах є можливість самому обирати предмети.
 • Тут дуже популярні роздільні школи для хлопчиків і дівчаток.

Школи в Британії діляться на державні і приватні (школи-пансіони). Українські школярі, на жаль, не можуть вступати до державних навчальних закладів, нам доступний лише варіант приватних шкіл. Але не варто засмучуватися, адже вони пропонують набагато більше переваг:

 • проживання на закритому кампусі, а значить дитина буде в безпеці під наглядом співробітників 24/7;
 • диплом приватної школи є вагомим аргументом при вступі до університету;
 • випускники приватних шкіл формують своє елітне співтовариство і ділові зв'язки на все життя.

Читайте також: Середня освіта в Англії. Як обрати школу?

Шлях до шкільного атестату в британській середній школі починається у віці 7 років. У початкових класах діти вивчають базові предмети такі як математика, англійська мова, географія, музика та інші. З переходом в середні класи до списку обов'язкових предметів додаються природничі науки: біологія, фізика, хімія. Інші предмети можна обирати на свій розсуд.

У віці 14-16 років учні готуються до обов'язкового іспиту GCSE (сертифікат про середню освіту). На цьому етапі вже можна вважати, що середня освіта закінчена. Але якщо підліток планує вступати до університету, йому необхідно залишитися в школі на Sixth Form. Це випускні класи, де учні самі обирають основні предмети для вивчення. В кінці програми вони складають іспит A-level, який є обов'язковим для вступу до більшості рейтингових університетів Британії. 

Крім цього система середньої освіти в Англії має інші особливості. Зокрема, поділ шкіл для хлопчиків і дівчаток. Це стосується в основному приватних шкіл-пансіонів, які є найпопулярнішими серед іноземних студентів. Такий поділ пояснюється тим, що в роздільних школах учні більше зосереджені на навчанні, ніж на спілкуванні з протилежною статтю. Наприклад, принц Вільям, спадкоємець британського престолу, у свій час навчався в приватній школі для хлопчиків Ладгроу в Беркширі.

Ще однією особливістю є оцінки. На відміну від української 12-бальної системи, школярі в Британії отримують оцінки в форматі A, B, C, D, E, F, G.

Важливо: для вступу на програму A-level потрібні оцінки не нижче ніж A, B, C.

Вартість середньої освіти в Англії стартує від £25000 на рік.

В цілому середні школи в Британії вважаються одними з найбільш елітних і якісних. Саме їх випускники частіше вступають до найбільш рейтингових університетів у всьому світу.


Система вищої освіти в Англії

Вищу освіту у Великій Британії можна отримати в державному або приватному університеті. Глобальної різниці між ними немає. Іноземні студенти обов'язково платять за навчання, не залежно від типу вишу.

Система вищої освіти у Великобританії має кілька ступенів:

 • програми підготовки Foundation або International Year One;
 • бакалаврат;
 • магістратура;
 • MBA.

Підготовчі програми тривають 1-2 роки. Вони допомагають не просто підтягти рівень англійської для вступу, а й надолужити 1 рік різниці між системами освіти (в Україні діти вчаться 12 років, в Англії 13). Програма підготовки — це обов'язковий етап для всіх випускників українських шкіл, які планують вступ до університетів Великобританії, за винятком випускників програм International Baccalaureate.

Бакалаврат  це обов'язковий пункт, якщо ви хочете отримати кваліфіковану роботу. Програма бакалаврату в Британії триває 3 роки, рідше 4. Тривалість навчання на деяких спеціальностях, наприклад медичних, може бути збільшена.

Існує також кілька ступенів бакалаврату:

 • BSc — бакалавр природничих наук;
 • BA — бакалавр гуманітарних наук;
 • EEng — бакалавр технічних наук;
 • BM — бакалавр медичних наук;
 • BBA — бакалавр ділового адміністрування;
 • LLB — бакалавр права.

Магістратура у Великобританії не є обов'язковою. Її вибирають ті студенти, які бажають швидше просуватися по кар'єрних сходах до посади менеджера середньої ланки і топ менеджера.

Дуже часто студенти роблять перерву 1-2 роки між отриманням диплома бакалавра і магістра. Це пов'язано з тим, що потрібно набратися практичного досвіду і також підзаробити грошей. Невеликий досвід роботи по вашій спеціальності може бути перевагою для вступу на магістратуру.

Те саме можна сказати і про MBA програми. Для вступу на MBA в будь-якій країні вам необхідно продемонструвати хороший досвід роботи на керівній позиції. Найчастіше такі програми вибирають люди у яких вже є диплом бакалавра і магістра, але не вистачає знань в бізнес сфері.

Програми MBA в Англії тривають 1 рік. Найбільшою популярністю користуються загальні програми, які спрямовані на всебічне вивчення ділового адміністрування. Рідше — вузькоспеціалізовані програми для тих, у кого вже є фундаментальна освіта у сфері фінансів.

Навчання в університеті Британії проходить у форматі лекцій і семінарів, де студенти повинні проявляти самостійність. Успіхи студентів оцінюються за проміжними роботами (есе і курсові), а також фінальним іспитам. І якщо в шкільній освіті є єдина чітка система оцінок, то британські університети можуть оцінювати студентів в двох форматах: бали і відсотки.

Вартість програми вищої освіти залежить від рейтингу університету та спеціальності. У середньому на рік навчання вам знадобиться від £10000 до £25000 без урахування стипендії.

Потрібна консультація? Запишіться на особисту зустріч з фахівцем Karandash:
Записатись на консультацію

Схожі статті
Дивитись все